تصاویر و صوت دیدار مقام معظم رهبری با شرکت کنندگان در اجلاس زنان و بیداری اسلامی

متن خبر

 

دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس جهانی زنان و بیداری اسلامی با رهبر انقلاب

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار بیش از هزار نفر از زنان نخبه، فرهیخته و مجاهد دنیای اسلام، نقش زنان را در حرکت عظیم بیداری اسلامی بی‌بدیل خواندند و با اشاره به تجربه‌ی بسیار پربرکت حضور زنان ایران در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی تأکید کردند: تداوم، ‌تقویت و گسترش حضور زنان در حرکت مبارک بیداری اسلامی بی‌تردید پیروزی‌های فراوانی را برای ملت‌های مسلمان به دنبال خواهد آورد.

ایشان اجتماع زنان فرهیخته و مسلمان ۸۵ کشور جهان را در اجلاس بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی، فرصتی بسیار مهم و مغتنمی برای شناخت و آشنایی بیشتر زنان دنیای اسلام با یکدیگر دانستند و افزودند: آشنایی و تعامل ایجادشده در این اجلاس را مقدمه‌ای برای ایجاد حرکتی مؤثر و ماندگار در روند احیای هویت و شخصیت زنان مسلمان قرار دهید.

رهبر انقلاب با اشاره به تلاش صد ساله، پیچیده و همه‌جانبه‌ی غرب برای دور کردن زنان مسلمان از هویت اسلامی تأکید کردند: تلاش بانوان نخبه‌ی جهان اسلام برای احیای این هویت، بزرگ‌ترین خدمت به امت اسلامی است، چرا که احساس هویت، آگاهی و بصیرت زنان مسلمان تأثیری شگرف و مضاعف بر جریان بیداری اسلامی و عزت و کرامت امت اسلام خواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نگاه غرب به زن را نگاهی اهانت‌آمیز دانستند و خاطرنشان کردند: غربی‌ها در عمق فرهنگ خود، زن را کالا و وسیله‌ای برای تمتع مرد می‌دانند و همه‌ی ابزارها و امکانات خود را برای تحقق این هدف به کار گرفته‌اند، اما در حرکتی مزورانه بر این نگاه منحط، ناقص و گمراه‌کننده، نام آزادی گذاشته‌اند؛ هم‌چنان که بر جنایاتی نظیر قتل و غارت ملت‌ها، چپاول ثروت‌های کشورها و لشکرکشی و تحمیل جنگ نیز نام‌های فریبنده‌ای مثل آزادی‌طلبی، حقوق بشر و دموکراسی می‌گذارند.

رهبر انقلاب اسلامی نگاه اسلام به زن را در نقطه‌ی مقابل نگاه غرب به این مقوله برشمردند و تأکید کردند: اسلام به زن نگاهی عزت‌بخش، کرامت‌آفرین و رشددهنده دارد و برای زن هویت و شخصیتی مستقل قائل است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به تجربه‌ی موفق حضور زنان فرهیخته و مؤمن ایرانی در عرصه‌های مختلف علمی، سیاسی و مدیریتی افزودند: زن در محیط اسلامی رشد علمی، شخصیتی، اخلاقی، سیاسی می‌یابد و در اساسی‌ترین مسائل اجتماعی در صفوف مقدم قرار دارد، اما همچنان زن باقی می‌ماند و به این مسئله افتخار می‌کند.

ایشان متلاشی شدن خانواده‌ها در غرب و افزایش فرزندان بی‌هویت را از جمله نتایج نگاه فرهنگ غربی به زن دانستند و افزودند: غرب از همین نقطه سخت‌ترین ضربات را خواهد خورد و در روند تدریجی بروز پیامدهای حوادث اجتماعی، دچار فروپاشی خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، زن و مرد را در نگاه اسلام دارای خصوصیات مشترک انسانی برشمردند و افزودند: زن و مرد هرکدام بر اساس خصوصیات جسمانی خود، در ادامه‌ی آفرینش، رشد و تعالی انسان و حرکت تاریخ نقش خاصی به عهده دارند که در این میان نقش زن یعنی تداوم بخشیدن به نسل انسان، از نقش مرد مهم‌تر است.

ایشان افزودند: ضوابط اسلام درباره‌ی خانواده و محدودیت‌های روابط جنسی را باید از این دید، مطالعه و درک کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، روشن کردن و برجسته ساختن نقش زن از نگاه اسلامی را مهم‌ترین مسئولیت زنان نخبه و فرهیخته‌ی دنیای اسلام دانستند و با استناد به نقش اساسی زنان در تحولات ۳۳ سال اخیر ایران افزودند: نقش زنان در تحولات اجتماعی، انقلاب‌ها و حرکت بیداری اسلامی نیز نقشی تعیین‌کننده است، چرا که هرجا زنان در یک حرکت اجتماعی حضوری آگاهانه می‌یابند، پیشرفت و پیروزی آن حرکت تضمین شده است و این واقعیت ادامه و تقویت حضور زنان در تحولات مصر، لیبی، بحرین، یمن و دیگر نقاط دنیای اسلام را کاملاً ضروری می‌سازد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیداری اسلامی را حرکتی عجیب و بی‌نظیر برشمردند و تأکید کردند: این حرکت به شرط آسیب‌شناسی صحیح و مقابله با خطرات و آفت‌ها، می‌تواند مسیر کنونی تاریخ را عوض کند.

رهبر انقلاب اسلامی با تجلیل از انقلاب ملت‌های مسلمان در شمال آفریقا و دیگر مناطق جریان بیداری اسلامی افزودند: مستکبران و در رأس آنها امریکا و صهیونیزم که در مقابل ای%2
/ 0 نظر / 75 بازدید